Start  /  Serie wydawnicze  /  Filokartystyka. Mundur na pocztówce  /  Mundur na pocztówce

 

Wojciech Chojnacki

MUNDUR NA POCZTÓWCE

Żołnierz polski epoki napoleońskiej na kartach kolekcjonerskich

  •   Warszawa: KARABELA 2022
  •   ISBN: 978-83-61229-08-7
  •   format cm 30 x 21, oprawa twarda
  •   tekst polski i angielski
  •   stron 152, ilustracji kolorowych 75, czarno-białych 6
  •   podpisy pod ilustracjami polsko-angielskie
  •   książka zafoliowana
  •   nakład 450 egz.

 

 ZAMÓW

 

Co ma mundur do pocztówki? Jakie uniformy polskich żołnierzy epoki napoleońskiej pokazywano na pocztówkach wydawanych w Europie? Kim byli ludzie, którzy je malowali i wydawali? Dlaczego niektóre z nich osiągają dziś tak wysokie ceny lub są nie do zdobycia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukaj w naszej najnowszej publikacji. Zarówno doświadczeni kolekcjonerzy jak i osoby pierwszy raz stykające się z tą tematyką znajdą tu coś dla siebie.

Filokartystyka to jedna z dziedzin popularnego na całym świecie kolekcjonerstwa. Dotyczy zbierania pocztówek zarówno tych z obiegu pocztowego jak i bez obiegu. Czyste egzemplarze, nie zapisane i nie ofrankowane, są również wysoko cenione przez zbieraczy. Wartość rynkowa pojedynczej pocztówki lub kolekcji jest uzależniona od tematyki, roku wydania i stanu zachowania.

Zazwyczaj kolekcjoner określa sobie tematyczny i chronologiczny zakres kolekcji. Nasza publikacja będzie bardzo pomocna w tym zadaniu, ponieważ przedstawia zarówno historię powstania poszczególnych pocztówek czy ich serii jak i autora wizerunku awersu pocztówki, jej wydawcę i drukarza oraz  – co bardzo istotne dla osób gromadzących pocztówki w celach inwestycyjnych – nakład i dostępność na rynku. Niektóre nakłady wynosiły aż 45 000 egz. (sic!), a inne tylko kilkaset lub kilkadziesiąt, a nawet  jeden egzemplarz. W sposób oczywisty przekłada się to na ceny na rynku antykwarycznym.

Książka tu prezentowana może być przewodnikiem dla kolekcjonerów, którzy zbierają karty pocztowe w kategoriach: patriotyczne, wojskowe, napoleońskie, artystyczne, polonika, sławne postaci czy władcy i generałowie. Autor publikacji wprowadza trzy nowe kategorie: pocztówki mundurowe, karty mundurowe i karnety mundurowe. Cechą wspólną tych trzech kategorii są kolorowe ilustracje na awersach, przedstawiające jeźdźców lub pieszych w mundurach polskich wojsk ery napoleońskiej.

Autor opisuje druki ukazujące się na przestrzeni ostatnich 120 lat w siedmiu europejskich krajach: w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Rosji. W ramach poszczególnych państw autor przedstawia  chronologicznie wydawców kart; niektóre karty omawia szczegółowo, oceniając prawidłowość namalowanego munduru i wyposażenia żołnierza. W osobnym rozdziale zebrane zostały noty biograficzne 37 twórców ilustracji na awersie.

Prezentowana książka obok tekstu polskiego zawiera jego pełne tłumaczenie na język angielski. Wspólne dla obu tych części są: część ilustracyjna z polsko-angielskimi podpisami, indeks osób, bibliografia i szczegółowy polsko-angielski spis ilustracji.

Książkę Mundur na pocztówce można kupić osobno lub z dodatkiem (do kupienia tutaj), który stanowi druga część kolekcji pocztówek pt. Mundur Polski 1797-1815, seria 11-20. Druga część pocztówek została wydana w niewielkim nakładzie 250 egzemplarzy i jest autorstwa (jak i część 1) wybitnego znawcy munduru historycznego Ryszarda Morawskiego.