Start  /  Tam byliśmy  /  Jena 2016

 

210. rocznica bitwy pod Jeną

Armaty, bębny, proch ... Ponad 700 rekonstruktorów z kilku krajów, w tym także z Polski, przedstawiało w historycznych mundurach dramatyczne wydarzenia z 1806 roku. Wszystko odbywało się w kotlince między wioskami Cospeda, Lützeroda i Closewitz, gdzie przed dwustu laty 56-tysięczna armia Napoleona rozbiła doszczętnie 38-tysięczną armię księcia Fryderyka Ludwika Hohenlohe.

W rolę Napoleona Bonaparte wcielił się amerykański aktor Mark Schneider, chyba najbardziej poszukiwany przez organizatorów rekonstrukcji napoleońskich spośród wszystkich osób odtwarzających postać Cesarza Francuzów. Poniżej zdjęcia Marka Schneidera, jako Napoleona w powyższej rekonstrukcji.

 

 

I dla porównania zdjęcie Jean-Gérald Larcin’a, Belga grającego „Cesarza” na rekonstrukcji w 203. rocznicę bitwy pod Lipskiem, która odbyła się tydzień później w dniach 21-22 października 2016 w Markkleeberg.

 

 

W 2015 roku, w 200. rocznicę bitwy pod Waterloo, było dwóch kandydatów do przedstawienia w czasie wielkiej rekonstrukcji Napoleona: Mark Schneider oraz  Francuz Frank Samson. Nakręcono nawet film prezentujący ich zmagania o rolę. Ostatecznie tę bitwę wygrał Samson. Poniższe zdjęcia Samsona w roli Napoleona pochodzą z rekonstrukcji bitwy w roku 2009.