Start  /  Tam byliśmy  /  Wagram 2009

Wagram 2009

200. rocznica bitwy pod Wagram 17-19. 07. 2009 Marchegg

Miasteczko Marchegg, oddalone od Wagram o kilkanaście kilometrów, leży na nizinnej krainie zwanej "Morawskie Pole" (niem. Marchfeld) w północno-wschodniej Dolnej Austrii. Niedaleka stąd rzeka Morawa, stanowiąca granicę pomiędzy Słowacją i Austrią, wpada do Dunaju na jego 1880 kilometrze, w Devínie, dzielnicy Bratysławy. Na odcinku ujściowym Morawa tworzy śródlądową deltę, rokrocznie zalewaną powodziami, stanowiącą ostoję unikalnych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Morawa rozlewa się szeroko na okoliczne łąki. Jest to raj dla wszelkiego ptactwa wodnego, a szczególnie bocianów. Przylatuje ich tu każdego roku kilkadziesiąt, a gniazda mają zarówno na dachach, także pałacowym, jak i na potężnych drzewach, co jest już rzadszym widokiem. Dlatego miasto Marchegg nazywa się miastem bocianów. 

Rekonstrukcja bitwy pod Wagram odbyła się w roku 2009 po raz pierwszy. Na jej miejsce wybrano Marchegg, bo to tu miała miejsce rozstrzygająca bitwa. W pięknym parku pałacowym, w którego sercu rośnie wiekowy platan, rozbili obóz rekonstruktorzy z wielu krajów.

W pałacu Marchegg można było zwiedzić wystawę specjalną: Napoleon - jego przeciwnicy –entuzjaści – ofiary. Liczne zgromadzone przedmioty opowiadały o tym, jaka naprawdę była wojna 1809 r. Chwała i nędza, ordery i amputacje, propaganda i bombardowanie Wiednia. Zwróciliśmy uwagę na bardzo pięknie zachowane futerały na kapelusz stosowany i epolety oraz trochę polskich pamiątek.

Rekonstrukcja bitwy pod Wagram ma się odbywać co trzy lata, a więc najbliższy termin to lipiec 2012. Ponieważ to całkiem niedaleko, może następnym razem będzie więcej rekonstruktorów z Polski. Miejsce jest niezwykle ciekawe także dla widzów. No i te bociany!!!