Start  /  Tam byliśmy  /  Lipsk 2010

Lipsk 15 - 17 października 2010

„Bitwa pod Lipskiem, znana jako bitwa narodów (niem. Völkerschlacht bei Leipzig) – została stoczona w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (Austria, Prusy, Rosja i Szwecja). Największa bitwa w kampaniach Napoleona była też jego najcięższą porażką.”
Walki toczyły się w wielu miejscach, zaznaczonych obecnie obeliskami zwanymi Apelsteine (kamienie Apela), od nazwiska pisarza Teodora Apela, który w latach sześćdziesiątych XIX wieku sfinansował ustawienie 44 z nich. Pozycje wojsk koalicyjnych wyznaczały kwadratowe obeliski z piaskowca (ok. 1,5 m) o szpiczastym zakończeniu – w kształcie litery V (od niem. Verbündete - koalicjanci), natomiast wojsk napoleońskich – zaokrąglone z literą N. Na kamieniach były wyryte: data i nazwa bitwy, nazwisko dowódcy, określenie siły i nazwy formacji oraz strzałkami – przebieg frontu. Z biegiem lat część obelisków z piaskowca wymieniono na trwalszy materiał, niektóre przesunięto. Jednak nadal można je odnaleź - lista adresowa i dane dla GPS znaleźć można na stronie: https://de.wikipedia.org/wiki/Apelsteine oraz https://www.torhaus-markkleeberg.de/history/history-apel

Leżące na południe od Lipska miejscowości Markkleeberg, Wachau i Liebertwolkwitz były świadkiem ciężkich walk w pierwszym dniu bitwy – 16 października 1813. Przy drodze łączącej te miejscowości stoi pomnik upamiętniający miejsce usytuowania stanowiska dowodzenia Cesarza Napoleona I w czasie walk pod Wachau. W Liebertwolkwitz orgnizowana jest w czasie obchodów rocznicy bitwy "wioska z roku 1813".

W pobliskim Dölitz, gdzie organizowany jest obóz rekonstruktorów, znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona księciu Józefowi Poniatowskiemu (Torhaus Dölitz).

Biwak w Markkleeberg cieszy sie ogromną popularnością wśród odwiedzajacych. Na dziedzińcu płonie ogień, odbywają się prezentacje musztry, można podziwiać kunsztownie odtworzone mundury.