Stary folwark, własność rodziny Caillou , gdzie Napoleon i jego sztab spędzili noc z 17 na 18 czerwca 1815 r. mieści Muzeum „Ostatnia Kwatera Główna Napoleona” - Denier Quartier-Général de Napoleon (Chaussée de Bruxelles 66, 1472 Vieux-Genappe). Jest położony przy drodze N5 do Brukseli, ok. 1,5 km na południe od Kopca Lwa.
https://www.dernier-qg-napoleon.be/en/home/
W muzeum prezentowane są przedmioty wydobyte z ziemi wokół Waterloo, broń biała i palna, medale, dioramy;. Ponadto do obejrzenia m.in.:
• cynowa plakietka: Gwardia umiera ale się nie poddaje
• lniany kilim z Tournai (własność chłopa Henry’ego Boucquéau). Na trzech zestawionych stołach przykrytych kilimem Napoleon rozłożył mapy (m.in. słynną mapę Ferrarisa, dyrektora szkoły artylerii austriackich Niderlandów), przedstawiając swojemu sztabowi strategię wojenną.
• grafika: Napoleon i jego sztab autorstwa Patrice Courcelle W sadzie obok muzeum pomnik upamiętniający ostatnie czuwanie Wiarusów, a w ogrodzie kapliczka z zebranymi z pola walki kośćmi poległych oraz (niezbyt udany) pomnik Napoleona Bonapartego.
W mieście Waterloo, oddalonym od Kopca Lwa o 4 km na północ, kierunek Bruksela, znajduje się Muzeum Wellingtona. (Chaussée de Bruxelles 147, 1410 Waterloo). Zorganizowano je w budynku, w którym była stacja dyliżansów pocztowych. Książe Wellington miał tu swoją kwaterę 17-18 czerwca 1815. Naprzeciwko, w kościele pw Św. Józefa znajdują się tablice upamiętniające różne pułki m.in. tablica pamięci poległych w walkach pod Waterloo Brytyjczyków, a także przedstawicieli innych nacji m.in. Polaków.
19.06.2010 pod wieczór, w promieniach zachodzącego słońca, na rozległych łąkach obok folwarku Ransquin w Plancenoit stanęli do bitwy rekonstruktorzy z wielu krajów, m.in. polscy szwoleżerowie i piechota.