Start  /  Tam byliśmy  /  Będomin 2013

Będomin 17-18 sierpnia 2013

„Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w barokowym dworku z początku XVIII wieku, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa – pomniki przyrody, wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego”.

Muzeum posiada bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego” oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX wieku, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego.

W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza zatytułowana „Józef Wybicki i jego epoka”, ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentuje też zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. Druga wystawa przedstawia rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w ich walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX wieku aż po okres II wojny światowej.” Cytowane za: http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/mod.php?dz=39

Co roku na terenie Muzeum odbywa się historyczna impreza plenerowa „Batalia napoleońska”. Ma na celu przypomnienie serii bitew i potyczek stoczonych przez armię Napoleona podczas kampanii 1806/1807 roku na Pomorzu. Brały w nich udział jednostki polskie świeżo sformowane po odezwie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz dziedzica Będomina – Józef Wybickiego z listopada 1806.