Start  /  Serie wydawnicze  /  Wojsko Polskie w służbie Napoleona

SERIA: Wojsko Polskie w służbie Napoleona

Poza wojskiem finansowanym ze skarbca Księstwa Warszawskiego w kampaniach napoleońskich walczyli Polacy służący w formacjach polskich pozostających na żołdzie francuskim. Dlatego powstała druga, bliźniacza seria albumowa pt.: Wojsko Polskie w służbie Napoleona.
Pierwszy tom nowej serii poświęcony jest Legii Nadwiślańskiej i Lansjerom Nadwiślańskim , którzy w latach 1807-1815 służyli w armii Napoleona. Szata graficzna i format tego albumu mieści się w konwencji serii pt. Wojsko Księstwa Warszawskiego. Znacznie zwiększona została część ilustracyjna, gdzie czytelnik znajdzie 85 barwnych tablic autorstwa Ryszarda Morawskiego. Autorem tekstu jest Sławomir Leśniewski, znany czytelnikom m.in. z monografii bitwy pod Wagram 1809, wydanej w ramach serii bellonowskiej Historyczne Bitwy a nakładcą nasze wydawnictwo - KARABELA D. Chojnacka.

Drugim albumem z serii pt. Wojsko Polskie w służbie Napoleona jest tom Gwardia Napoleona , opracowanie nt. polskich formacji gwardyjskich. Na 86 barwnych planszach Ryszard Morawski pokazuje, jakie mundury nosili i w co byli wyposażeni szwoleżerowie, Tatarzy i eklererzy (jazda) oraz grenadierzy piesi. Autorem tekstu jest Andrzej Nieuważny, wybitny znawca epoki napoleońskiej.

Ostatnim tomem z tej serii jest album poświęcony Legionom Polskim we Włoszech , Legii Naddunajskiej, Legii Polsko-Włoskiej, i Legii Północnej. Zawiera 116 kolorowych tablic autorstwa malarza Ryszarda Morawskiego i obszerny tekst pióra Andrzeja Dusiewicza.

To ambitne zamierzenie wydawnicze spowodowło, że czytelnik wreszcie, po długim oczekiwaniu, może zgromadzić na swej półce siedem nieprzeciętnych, wydanych pieczołowicie albumów obu serii, pokazujących na bez mała 800 kolorowych planszach najbarwniejsze mundury Wojska Polskiego w całej naszej historii.