Start  /  Tam byliśmy  /  Lipsk 2010

Lipsk 15 - 17 października 2010

„Bitwa pod Lipskiem, znana jako bitwa narodów (niem. Völkerschlacht bei Leipzig) – została stoczona w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (Austria, Prusy, Rosja i Szwecja). Największa bitwa w kampaniach Napoleona była też jego najcięższą porażką.”
Walki toczyły się w wielu miejscach, zaznaczonych obecnie obeliskami zwanymi Apelsteine (kamienie Apela), od nazwiska pisarza Teodora Apela, który w latach sześćdziesiątych XIX wieku sfinansował ustawienie 44 z nich. Pozycje wojsk koalicyjnych wyznaczały kwadratowe obeliski z piaskowca (ok. 1,5 m) o szpiczastym zakończeniu – w kształcie litery V (od niem. Verbündete - koalicjanci), natomiast wojsk napoleońskich – zaokrąglone z literą N. Na kamieniach były wyryte: data i nazwa bitwy, nazwisko dowódcy, określenie siły i nazwy formacji oraz strzałkami – przebieg frontu. Z biegiem lat część obelisków z piaskowca wymieniono na trwalszy materiał, niektóre przesunięto. Jednak nadal można je odnaleźć.
Na stronie http://de.wikipedia.org/wiki/Apelstein jest lista adresowa i dane dla GPS.
Leżące na południe od Lipska miejscowości Wachau, Markkleeberg i Liebertwolkwitz były świadkiem ciężkich walk w pierwszym dniu bitwy – 16 października 1813. I właśnie w tej okolicy zlokalizowano miejsce stacjonowania grup rekonstrukcji historycznej. Są to trzy obozy:

Torhaus Markkleeberg (Brama Markkleeberg)

W pałacu Markkleeberg są organizowane z okazji rocznicy bitwy małe wystawy poświęcone poszczególnym armiom uczestniczącym w walkach wokół Lipska . W 2009 r. bohaterami wystawy byli żołnierze polscy. Organizatorem wystawy był Förderverein Historisches Torhaus zu Markkleeberg 1813 e.V.
http://www.torhaus-markkleeberg.de/foerderverein.php

Torhaus Dölitz (Brama Dölitz)

Wieś Liebertwolkwitz http://www.liebertwolkwitz-1813.de

Przy drodze łączącej Markkleeberg i Liebertwolkwitz stoi pomnik upamiętniający miejsce usytuowania stanowiska dowodzenia Cesarza Napoleona I w czasie walk pod Wachau.

W związku ze zbliżającą się 200. rocznicą bitwy narodów tamtejsze stowarzyszenia aktywnie wspierają odnowienia pomnika bitwy narodów – monumentalnej budowli położonej kilka kilometrów na północ od wymienionych powyżej miejsc.

www.voelkerschlachtdenkmal.de/joomla/index.php

www.voelkerschlacht1813.de/

www.1813voelkerschlacht.eu